Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kapitał zakładowy w spółce komunalnej

25 stycznia 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Samorządy w ramach prowadzonej przez siebie gospodarki komunalnej mogą tworzyć i uczestniczyć w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Niekiedy zdarzają się problemy z oszacowaniem wartości aportu wnoszonego do takiej spółki.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 679; dalej: u.g.k.) jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek.

Jakie regulacje

Regulacje dotyczące kapitału zakładowego w spółkach komunalnych zawarte są zasadniczo w ustawie z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1526 z późn. zm.; dalej: k.s.h.). Jednak pewne odrębności w tej materii wynikają z art. 12 u.g.k.

Ustawodawca przewidział, że czynności prawne polegające na wnoszeniu przez jednostki samorządu terytorialnego wkładów na kapitał zakładowy oraz na obejmowaniu udziałów lub akcji w spółkach komunalnych odbywa się z zastrzeżeniem przepisów ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. W praktyce chodzi o przepisy, które np. uzależniają dopuszczalność wniesienia aportu do spółki od zgody organu stanowiącego.

Z kolei w przypadku zbywania udziałów i akcji spółek komunalnych należących do j.s.t. stosuje się odpowiednio niektóre przepisy ustawy o zasadach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12174

Wydanie: 12174

Spis treści
Zamów abonament